Obyčajní a nedotknuteľní

Autor: Simona Salátová | 6.11.2018 o 10:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  194x

V poslednom čase sa mi hnusia ľudia. Obyčajní ľudia. Ako chodia po chodníkoch a jednu nohu prekladajú tou druhou ako každý iný. Vietor im rozfúkava vlasy a oni si ich nemotorne odhŕňajú z ich obyčajných tuctových ksichtov.

Stará pani s výraznými vráskami a rozťahanými ušnými lalôčikmi od kovových náušníc, ktoré boli kedysi znakom krásy. V jej prípade možno jediným. Bývala každá starena krásna, keď bola mladá? Sú dve obdobia v živote človeka, kedy sa predpokladá, že bude alebo bolo obdobie, keď jeho tvár, telo a duša vyzerali lepšie. Keď je škaredým puberťákom a všetci milosrdne vravia o tom, ako z toho vyrastie a všetko sa zlepší. Tá mamička s kočíkom mohla mať tak 25 rokov. Bola neprimerane tenká a vyzerala ako chorľavá verzia Angeliny Jolie. Telom. Nos mala dlhý a krivý ako pokrčený výkres a malé oči ako potkan. Úzke pery mala zle nalíčené leskom. Nevyrástla z toho. Ale svet ju neodsúdil. Nie nahlas.

Potom v starobe. Ohavný dedko určite kedysi vyzeral ako Alan Delon a fotil sa na vojne bez trička so svojimi kamošmi, aby si raz na to mohol zaspomínať. Alebo jeho manželka. A definitívne dať výsledok príkladu, ktorý napísala na tabuľu svojho života, keď si ho vzala. Tento muž plus ja plus staroba plus vrásky plus nočné pomočovanie plus denné pomočovanie plus...sa rovná? Dúfam, že jej vyšiel rovnaký výsledok ako kedysi vyrátala. Najhoršie na starobe je, že nekradne len čaro z očí, ale aj duchaprítomnosť z mysle. Niektorí starci sú preto sympatickí a niektorí ešte opustenejší.

Títo ľudia križujú cesty. Tí v produktívnom veku sedia v kanceláriách, za pásom alebo u doktora s vredmi od stresu. Rozhodli sa dnes nevznášať spolu so mnou v obláčiku indulony a laku na vlasy, ktorý sa tiahne za starenou, ktorú prenasledujem. Skúmam ju. Nie dôkladne. Len odzadu. Vraj sú ľudia od chrbta škaredší. Pozerám na jej masívny skelet, na mäso a svaly zavesené na ňom a na tom všetkom ako konzerva od rýb na smetisku leží veľký háčkovaný sveter. Je zhrbená a v oboch rukách nesie staré igelitové tašky.

Naša planéta si vraj zmyslela, že igelitové tašky musia zmiznúť z trhu. Povedzte to tým geriatrom, ktorí majú z igelitiek vlastnú zbierku. Ktorí si uctievajú grafický dizajn, prevedenie úchytov či variabilitu veľkostí igelitiek. Igelitky majú rozdelené na príležitosti ako Trumpová kabáty. Igelitky sú ich tajným bohatstvom a sú právom zmätení, keď zrazu ľudstvo odmieta tento dokonalý vynález. Zdá sa, že človek ako taký, stále viac prehodnocuje, analyzuje, skúma. Následne škrtá, ruší, ničí. Nikdy sa však nestalo, že by skupina silnejších ľudí urobila naozaj svetovú a účinnú kampaň proti nedostatočným kusom. Obyčajným. Nepotrebným. Môžeme zničiť všetko, ale máme vlastný úzus, že človek ako bytosť je nedotknuteľný?

Nedotknuteľní. To je aj názov pre kastu najnižších ľudí v Indií. Narodia sa ako spodina a mrú ešte horšie. Odpad, hmyz, doplnkoví ľudia. Živia sa napríklad zberom hovien popri cestách či chytaním potkanov na poliach. Živia znamená, že občas dostanú hrsť ryže, aby nezdochli a mohli robiť tie najhoršie práce aj na druhý deň. Dvíha sa mi žalúdok, keď si predstavujem ráno nedotknuteľnej.

Vstane, zobudí sa a nič. Utrpenie je jej priezviskom a menom, ktoré vzýva, je smrť. Vezme pod pazuchu košík do ktorého generácie zbiera jej rod smradľavé kusy ostatných, ktoré zabudli pri cestách a domoch. V Indii vraj ešte dosť zabúdajú. Vytrácajú hovná a pri niektorých ľuďoch je to ako keď sa mušľa zbavuje perly. To najlepšie von. Ide a jediné, čo ju teší je, že sa nedožije staroby. Takej tej obyčajnej, nedotknuteľnej staroby. Na vôňu indulony môže zabudnúť. Aká šťastná žena! Musí byť predsa ľahšie zabúdať na niečo, čo ste v skutočnosti nikdy nezažili. Ako keď starí manželia zastavia uprostred cesty plnej lístia, pozrú sa na seba a spomínajú na to, ako rokmi zabúdali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?